Strona główna » Blog » Jaki odkurzacz wybrać?

Jaki odkurzacz wybrać?

Data dodania: 17-12-2020
Utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości w domu bez odkurzacza jest praktycznie niemożliwe. Dobry odkurzacz przydaje się w szczególności, gdy w naszym domu znajdują się dywany, wykładziny, panele czy parkiet. Odkurzacze (w zależności od typu) usuwać mogą nie tylko kurz, ale także inne zabrudzenia, jak mokre plamy czy sierść.


alt

W sklepach znaleźć można wiele typów odkurzaczy, różniących się do siebie konstrukcją, poziomem zachowanej higieny, przeznaczeniem i ceną. Podjęcie decyzji, jaki odkurzacz wybrać nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszego odkurzacza należy zastanowić się, czy potrzebny jest nam odkurzacz do paneli, odkurzacz pionowy (bezprzewodowy), odkurzacz wodny czy może odkurzacz z filtrem HEPA, dedykowany alergikom i osobom mającym małe dzieci w domu. Jaki odkurzacz będzie najlepszy? 

Odkurzacze podzielić można na małe i poręczne, duże przemysłowe, przewodowe i bezprzewodowe, workowe i bezworkowe, piorące i te z filtrem wodnym. Każdy z wymienionych typów posiada swoje wady i zalety. Czym jednak kierować się podczas wyboru odkurzacza? Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Jeśli nie wiemy jaki odkurzacz jest dla nas najlepszym wyborem, warto zacząć od podstaw. Na początku skoncentrujemy się na dwóch najpopularniejszych rodzajach, czyli odkurzaczach workowych i bezworkowych.

Odkurzacz bezworkowy jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu. Nie płacimy za worki. Problem pojawia się jednak przy jego opróżnianiu. Trzeba mieć sporą wprawę, żeby przy przesypywaniu nieczystości z pojemnika do worka, kurz nie wydostał się na zewnątrz.

Zwrócić na to uwagę powinny szczególnie osoby ze skłonnościami do alergii, które w szczególności powinny unikać takich sytuacji. Jeśli jednak bez kłopotu radzimy sobie z opróżnianiem pojemnika, to odkurzacze bezworkowe będą strzałem w dziesiątkę.

Zwróćmy też uwagę na kwestię siły ssania. W odkurzaczach workowych najczęściej spada ona wraz z napełnianiem się worka. W odkurzaczach bezworkowych ten problem jest znacznie mniej odczuwalny.
 

Kompaktowe czy pełnowymiarowe

Jeśli często odkurzasz lub masz dużą powierzchnię mieszkalną, wybierz urządzenie o dużej pojemności, aby nie musieć zbyt często zmieniać worków lub opróżniać zbiornika na kurz.

Jeśli Twoje mieszkanie ma mniejszą powierzchnię lub jest w nim dużo schodów, rozsądnym wyborem będzie odkurzacz kompaktowy.

Jaka moc odkurzacza?

Jedną z kluczowych cech pomagającą w podjęciu decyzji jaki odkurzacz wybrać, jest jego moc. Zdecydowanie najniższą moc mają odkurzacze akumulatorowe. W ich przypadku siły ssania starczy co najwyżej na zebranie okruszków z kuchennego blatu, czy piasku z tapicerki samochodowej.

Urządzenia, które chcemy stosować do odkurzania paneli i parkietów powinny mieć około 650W. Jeśli w naszym domu mamy w większości dywany i wykładziny, trzeba wybrać odkurzacz co najmniej o mocy 750W do 800 W. Zapewni on odpowiednią siłę ssania do ich oczyszczenia.

Jeśli w domu mamy dywany z długim włosiem, a na dodatek mamy zwierzęta, które pozostawiają swoją sierść, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z turboszczotką lub odkurzacz z elektroszczotką o mocy silnika min. 850W.

 

Rodzaje filtrów w odkurzaczach

Filtr powietrza to ważna cecha, na którą musimy zwrócić uwagę stojąc przed dylematem jaki odkurzacz wybrać. Z pewnością chcemy uniknąć sytuacji, gdy część kurzu, która została wciągnięta do odkurzacza, wydostała się po jego drugiej stronie.

  • mikrofiltr – cienka warstwa włókniny zapewniająca jedynie podstawową ochronę przed kurzem,
  • filtr HEPA – wykonany  ze szkła spiekanego, zapewniający bardzo wysoki poziom filtracji. Poziom ten jest skalowany cyframi. Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H13. Gwarantuje on doskonałą ochronę przed kurzem. Polecany jest w przypadku osób ze skłonnościami do alergii,
  • filtr wodny – zanieczyszczenia i kurz gromadzone są w specjalnym pojemniku z wodą.

Odkurzacz z filtrem HEPA – dla kogo?

Jeśli interesuje nas najlepszy odkurzacz, gwarantujący doskonałą filtrację powietrza, to postawmy na urządzenie wyposażone w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – najlepiej HEPA H13. Powinni się nim zainteresować przede wszystkim alergicy oraz osoby mające problemy z układem oddechowym – na przykład astmatycy.

Jest to też dobry odkurzacz do domu z psem lub kotem. W przypadku alergii na sierść zwierząt wysoki stopień filtracji będzie bardzo pomocny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jeśli wiemy już jakie funkcjonalności powinien posiadać nowoczesny odkurzacz, ale wciąż nie wiemy jaki odkurzacz wybrać, to warto zwrócić uwagę na pozostałe jego cechy.

  • głośność – najcichsze obecnie odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. To szum, przy którym można normalnie rozmawiać, a w pewnych przypadkach nawet pozwolić komuś zasnąć w sąsiednim pokoju. Cichy odkurzacz przyda się szczególnie gdy mamy małe dzieci,
  • pojemność – mały odkurzacz będzie wystarczający do dwuosobowego mieszkania, ale przy większej powierzchni, np. w domu worek powinien mieć pojemność co najmniej 3,5 litra
  • długość kabla – odkurzacze z długim przewodem pozwolą na łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania, bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek,
  • waga – chociaż odkurzacz spoczywa w trakcie pracy na podłodze, to jednak jego przesuwanie może być męczące. Niska waga urządzenia ułatwia korzystanie z niego np. przez starsze osoby.


 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Newsletter
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

2024 AGD MK - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu