Strona główna » Blog » Jaką lodówkę wybrać?

Jaką lodówkę wybrać?

Data dodania: 17-12-2020
Wybór lodówki w dużej mierze zależy od tego, do jakiej kuchni powinna ona pasować. Chodzi przede wszystkim o wymiary, a także estetykę. Przy wyborze urządzenia chłodzącego kluczowe znaczenie powinny mieć jednak moc, funkcjonalne rozwiązania i energooszczędność.


alt

Jaką lodówkę kupić?

Jaką lodówkę wybrać, żeby nie przepłacić, a jednocześnie zapewnić sobie funkcjonalny sprzęt na lata? Przede wszystkim warto wybrać sprawdzonego producenta, który gwarantuje nie tylko wysoką jakość sprzętu, ale i profesjonalny serwis w przypadku awarii oraz dostępność części zamiennych. Wybór najtańszej oferty nie zawsze okazuje się opłacalny, natomiast sprawdzeni producenci to gwarancja, że nawet w przypadku awarii będziesz mógł liczyć na pomoc, wymianę urządzenia lub jego naprawę.

Każdy producent oferuje ogromną liczbę modeli i linii lodówek, w których klientom często trudno się odnaleźć.

Aby wybrać odpowiedni sprzęt i znaleźć własną odpowiedź na pytanie, jaką lodówkę kupić, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • wymiary – szczególnie jeśli ma to być lodówka do zabudowy, natomiast również w przypadku urządzeń wolnostojących szerokość lub wysokość sprzętu mogą mieć niemałe znaczenie;
  • usytuowanie sprzętu – może mieć znaczenie kierunek otwierania drzwi
  • to, czy lodówka będzie przeznaczona do zabudowy czy wolnostojąca – ta decyzja ma wpływ na ocenę niektórych rozwiązań zastosowanych w urządzeniu;
  • jaka stylistyka aranżacji została przyjęta w kuchni; nie każda lodówka dobrze będzie komponowała się z innymi sprzętami lub określonym typem kuchennych frontów; ma to znaczenie oczywiście przede wszystkim przy lodówkach wolnostojących; nieco innego sprzętu pod względem obudowy będziesz szukał do kuchni w stylu retro, innego do minimalistycznie urządzonego pomieszczenia, a jeszcze innego do tradycyjnej, polskiej kuchni;
  • liczba domowników – oczywiście ograniczają cię wymiary kuchni, natomiast w większych pomieszczeniach możesz pozwolić sobie np. na dwudrzwiową lodówkę z większym zamrażalnikiem; warto zastanowić się, jak dużo produktów na co dzień przechowujesz w lodówce, i wziąć to pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania.

Rodzaje lodówek, czyli wiedza podstawowa

Chłodziarka Podstawowy typ lodówki. Służy do przechowywania świeżej żywności w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Niektóre modele wyposażone są również w specjalne komory o nieco niższej temperaturze chłodzenia.

Zamrażarka Służy do długoterminowego magazynowania produktów w niskich temperaturach (do -26 stopni Celsjusza).

Chłodziarko-zamrażarka Urządzenie łączące funkcję chłodzenia i zamrażania. Coraz większą popularnością cieszą się modele side by side. Jest to urządzenie o podwójnych drzwiach, w którym z jednej strony znajduje się chłodziarka, natomiast z drugiej zamrażalka. Lodówki takie posiadają największą powierzchnię chłodzącą, z tego też względu charakteryzują się dużymi gabarytami. Przy wyborze takiego modelu należy więc wziąć pod uwagę nie tylko ilość zapasów żywności przechowywanej w naszym domu, ale także wielkość kuchni.

Lodówka wolnostojąca czy w zabudowie?

Jednym z najczęstszych dylematów przy zakupie nowego sprzętu chłodzącego jest sposób jego umiejscowienia w kuchni. Uzależnione jest to od preferencji klienta. Wybór lodówek wolnostojących jest większy, przeważnie są tańsze i z pewnością bardziej mobilne. Urządzenia przeznaczone do wkomponowania w zabudowę są natomiast bardziej estetyczne, można je łatwo dopasować do wymarzonego wyglądu kuchni.

Odpowiednia wielkość, czyli lodówka szyta na miarę

Przy wyborze idealnego sprzętu trzeba dokładnie przemyśleć, jak dużej lodówki potrzebujemy. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie z niej korzystać. Znaczenie ma jednak również to, jak dużo produktów przechowujemy w domu, czy jesteśmy fanami zamrażania pożywienia, czy wolimy może świeże produkty?

Wyposażenie lodówki

Wyposażenie lodówki jest istotne, gdyż powinno być dopasowane do naszych potrzeb i przyzwyczajeń. Dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaje półek, czy są one szklane, żeberkowe, posiadają możliwość regulacji, czy sprzęt wyposażony jest w szuflady, oddzielne pojemniki. Wielu producentów oferuje specjalistyczne komory do długoterminowego przechowywania produktów, gdzie na przykład panuje stała wilgoć. Przydatnym dodatkiem jest również powłoka antybakteryjna, która ma właściwości bakteriobójcze.

Sposób sterowania temperaturą

Przydatną funkcją lodówek nowszej generacji jest możliwość dokładnej regulacji temperatury. Panel elektroniczny pozwala zaplanować poziom chłodzenia, a nawet poinformuje nas o potencjalnych nieprawidłowościach.

Lodówki energooszczędne, czyli co to znaczy klasa energetyczna

Najnowsze modele lodówek pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Wszystko dzięki określeniom klasy efektywności energetycznej poszczególnych modeli. Oznaczenia w klasyfikacji pozwalają rozszyfrować ilość energii zużytej w ciągu roku przez daną lodówkę. Urządzenia z najwyższej półki, o klasie A+++, chociaż najdroższe, pozwalają metę przez dłuższy czas zaoszczędzić najwięcej, w porównaniu na przykład do sprzętu zdecydowanie najgorszego, z najniższej klasy G.

Poziom hałasu

Żeby zapobiec denerwującym odgłosom wydawanym przez lodówkę, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki generuje. Za urządzenia ciche uznaje się te, których głośność nie przekracza około 40 decybeli. Należy pamiętać, że na ten czynnik może mieć również wpływ sposób umiejscowienia lodówki w kuchni.

Agregat i termostat

Agregat to część lodówki, która umożliwia jej schładzanie, natomiast termostat odpowiada za regulację temperatury. Niektóre urządzenia dysponują dwoma agregatami, co stanowi zabezpieczenie w wypadku awarii. Dodatkowy termostat sprzyja niezależnej regulacji temperatury i pozwala przyspieszać chłodzenie.

Funkcje dodatkowe

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych technologii, które mają umilić i ułatwić korzystanie z ich sprzętów. Są to na przykład systemy No Frost (zapobiega osadzaniu się szronu wewnątrz urządzenia poprzez redukcję wilgotności, minimalizuje nieprzyjemne zapachy), AntyfingerPrint (chroni obudowę lodówki przed niezbyt estetycznymi śladami palców), system delikatnego zamykania drzwi lub szybkiego zamrażania.

Lodówki w stylu eko

Warto zadbać o środowisko i wybierać urządzenia, które są mu najbardziej przyjazne. Przy wyborze lodówki wystarczy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną oraz to, jakie czynniki chłodzące zostały w niej użyte. Pamiętaj, że zakup lodówki to inwestycja na długie lata. Dokładnie zastanów się, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Spróbuj pooglądać różne modele, porównuj oferty producentów, ceny, aż znajdziesz sprzęt, który w stu procentach spełni twoje wymagania i sprosta twoim oczekiwaniom!


 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Newsletter
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

2023 AGD MK - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu