Strona główna » Blog » Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę wybrać?

Data dodania: 17-12-2020

Wybór pralek automatycznych jest obecnie tak duży, że w większości przypadków decydujemy się na modele znanych marek lub polegamy na opinii sprzedawcy. Chcąc podjąć bardziej świadomą decyzję, można sięgnąć do rankingów najlepszych pralek, najbardziej wytrzymałych pralek czy najmniej awaryjnych pralek automatycznych.alt
Jaką pralkę wybrać i nie zgubić się w gąszczu ofert? 

Wybór pralek automatycznych jest obecnie tak duży, że w większości przypadków decydujemy się na modele znanych marek lub polegamy na opinii sprzedawcy. Chcąc podjąć bardziej świadomą decyzję, można sięgnąć do rankingów najlepszych pralek, najbardziej wytrzymałych pralek czy najmniej awaryjnych pralek automatycznych. Najlepiej jednak samodzielnie zastanowić się, które parametry są dla nas najważniejsze. Czy są to wielkość sprzętu, rodzaj silnika, moc, prędkość wirowania, pojemność bębna, pobór wody, klasa energetyczna, sposób ładowania prania, a może głośność pracy? 

 

Wymiary pralki

Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać pralkę wolnostojącą, czy do zabudowy, w pierwszej kolejności upewnij się, że będzie mieć odpowiednie wymiary. Zacznij od zmierzenia dostępnej przestrzeni:
Szerokość: 60-48 cm – zalecamy wybór pralki ładowanej od przodu
Szerokość: 45-40 cm – weź pod uwagę pralkę ładowaną od góry
Głębokość: 45-38 cm – przestrzeń odpowiednia na płytką pralkę ładowaną od przodu

Wskazówki: W przypadku małego pomieszczenia warto rozważyć zakup urządzenia typu 2 w 1 (pralko-suszarki).
Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest ustawienie suszarki na pralce.
 

Pojemność pralki

Pojemność sprzętu piorącego dosyć silnie wiąże się z jego wymiarami. Im większa pojemność bębna pralki, tym większych gabarytów sprzęt kupujemy.

Jeśli zastanawiamy się jaką pralkę wybrać spośród modeli dostępnych na rynku możemy wyróżnić charakterystyczne grupy:

 • pralki bardzo duże  są to urządzenia, które pomieszczą od 10 kg do nawet 13 kg ubrań. Wybór sprzętu piorącego, który charakteryzuje się tak dużą pojemnością, polecany jest rodzinom liczącym powyżej 5 członków. Dzięki temu możemy zmniejszyć częstotliwość prania ubrań;
 • pralki duże  tutaj znajdziemy dwa rodzaje pralek o konkretnych pojemnościach: 8 oraz 9 kg. Sprzęt o tych możliwościach jest rekomendowany rodzinom w modelu 2 + 2. Dzięki temu możemy ograniczyć pranie nawet do 6 razy w tygodniu;
 • pralki średnie  w tej grupie znajdziemy urządzenia piorące, które są w stanie pomieścić od 6 do 7 kg ubrań. To świetna propozycja dla par;
 • pralki małe  charakteryzują się niewielką pojemnością bębna – od 4 do 5 kg. To idealny sprzęt dla jednej osoby – singla lub studenta, który nie pierze ubrań tak często, jak w przypadku rodziny wielodzietnej.

Należy pamiętać, że to jaką pralkę wybrać, aby bez problemu zmieścić w niej ubrania domowników, nie zależy jedynie od liczby członków rodziny. Zastanawiając się jaką pralkę kupić, ważne jest także to, jak często pierzemy. Istotną cechą jest ponadto zużycie wody i prądu.
 

Pralka ładowana od góry czy od przodu?

Poza samą ładownością sprzętu piorącego, przy podejmowaniu decyzji jaką pralkę wybrać, powinniśmy także zainteresować się sposobem załadowania. Na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje pralek – ładowane od góry lub od przodu. Wybór uzależniony jest od miejsca, jakie mamy dostępne w łazience. Ponadto jest to także kwestia związana z naszymi przyzwyczajeniami i komfortem.

Bardziej popularne są pralki ładowane od przodu. Niestety, zajmują nieco więcej miejsca niż konkurentki. Wolna przestrzeń na górze pralki może być wykorzystana do przechowywania detergentów lub kosmetyków. Dzięki temu pralka, którą ładujemy od przodu, pełni funkcję dodatkowego blatu w łazience.

Pralka ładowana od góry to sprzęt, który pozwala na dużą oszczędność miejsca. Warto o tym wiedzieć, jeśli zastanawiamy się jaką pralkę wybrać. Takie modele są z reguły nieco węższe, ponieważ nie potrzebujemy przestrzeni na otwieranie drzwiczek frontowych. Jest to świetny wybór do małych łazienek, w których musimy liczyć się z każdym centymetrem wolnej przestrzeni. Pralka z ładownością górną może być postawiona zarówno bokiem, jak i tyłem do ściany. 

Jaką pralkę kupić jeśli chodzi o prędkość wirowania?

Prędkość wirowania to ważny parametr, który określa to, jaką maksymalną liczbę obrotów bębna może wykonać pralka podczas pracy. Ta informacja jest zazwyczaj podawana w obrotach na minutę i warto zwrócić uwagę decydując jaką pralkę wybrać. Wśród tradycyjnych pralek możemy znaleźć modele o maksymalnej prędkości wirowania od 700 obr/min do nawet 1600 obr/min. Jeżeli chodzi o pralko-suszarki, tutaj wartości są nieco inne. Ze względu na dodatkową opcję suszenia ubrań, ten rodzaj sprzętu piorącego oferuje wirowanie od 1000 obr/min do 1600 obr/min. Im większa liczba obrotów podczas odwirowywania wody, tym suchsze ubrania jesteśmy w stanie uzyskać.

Programy prania dostępne w pralkach

Programy, jakie możemy znaleźć w pralce, to niezwykle ważny parametr, na który od razu zwracamy uwagę podejmując decyzję jaką pralkę wybrać. Są to specjalnie dobrane i ustawione parametry prania – czas, temperatura wlewanej wody, sposób poruszania się bębna czy maksymalna prędkość wirowania.

W niektórych modelach pralek znajdziemy specjalne programy do prania tkanin delikatnych, bawełnianych czy syntetyków. Rozważając jaką pralkę wybrać, zwróćmy uwagę na najpopularniejsze z nich:

 • antyalergiczny;
 • ekonomiczny;
 • odplamianie;
 • pranie ręczne;
 • pranie wstępne;
 • programy parowe;
 • szybki;
 • dziecięcy;
 • nocny.

Każdy producent wprowadza nieco inne parametry programów, o których należy wiedzieć już na etapie podejmowania decyzji jaką pralkę kupić. Dlatego przygotowując się do zakupu urządzenia, warto określić, jakich funkcji oczekujemy od sprzętu. Przed zakupem możemy zobaczyć instrukcję, w której znajduje się szczegółowy spis dostępnych programów. Wiele modeli pralek oferuje także możliwość konfiguracji własnego programu, o czym warto pamiętać decydując jaką pralkę wybrać. Możemy manipulować czasem prania, temperaturą wody, wirowaniem bębna itp. Wraz z postępem techniki na rynku pojawiły się modele pralek, które możemy obsługiwać zdalnie – za pomocą smartfona. Ta funkcja znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia i pozwala na dokładne kontrolowanie działania sprzętu, nawet pod naszą nieobecność.


  

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Newsletter
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

2023 AGD MK - wszystkie prawa zastrzeżone
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu